اخبار

افزایش تولید سوخت هواپیما در اكسير ايرانيان

با راه اندازی واحد تصفیه نفت سفید در شركت پتروپالايش اكسير ايرانيان، امکان تبدیل کامل محصول نفت سفید تولیدی پالایشگاه اصفهان به سوخت هواپیما و همچنین تبدیل کامل محصول دیزل پالایشگاه با استاندارد یورو۵ فراهم می شود.

يکی از مشکلات صنعت نفت کشور از گذشته تاکنون موضوع خام‌فروشی و نیمه خام‌فروشی نفت بوده است.

پرهیز از خام فروشی و فراهم کردن زمینه برای فرآوری محصولات به منظور ایجاد ارزش افزوده یکی از کارهای مهم و اثرگذار در اقتصاد کشور است بسیاری از کشورها با فرآوری نفت، علاوه بر تقویت قدرت اقتصادی خود توانسته‌اند بازارهای جهانی را ازآن خود کنند. یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات مرتبط با خام‌فروشی و نیمه‌خام‌فروشی ساخت پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها با سرمایه‌گذاری مردمی است.
در سال‌های اخیر رهبر معظم انقلاب بار‌ها بر استفاده از شرکت‌های دانش بنیان در صنعت نفت کشور با هدف پرهیز از خام‌فروشی تاکید فرموه‌اند.

ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه‌ها راه خنثی سازی تحریم‌ها
یکی از راه‌های تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و تکمیل زنجیره محصولات پایین‌دستی ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه است موضوعی که بارها رهبر انقلاب بر آن تأکید داشته‌اند. ایشان پس از ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، این طرح بارها مورد تمجید رهبری قرار گرفت و ایشان آن را باعث خنثی سازی تحریم‌ها عنوان کردند.

تاثیرناپذیری صادرات فرآورده‌ها از تحریم‌ها
تأثیر پذیری درآمدهای نفتی از صادرات نفت یکی از مشکلاتی است که در زمان تحریم‌ها خود را بیشتر نشان داده است و تاثیر مستقیم آن در اقتصاد و بازار ایران به خوبی مشهود است. به طور مثال در سال ۹۹ که اوج فشار تحریمی در سال‌های اخیر بود، درآمد نفتی با ۱.۲ میلیارد به کمترین میزان در نیم قرن اخیر رسید، تورم به شدت افزایش یافت و سفره معیشت مردم تنگ‌تر از قبل شد. با این حال در همان سال ۹۹، درآمدهای ناشی از صادرات فراورده‌های نفتی و به خصوص بنزین با ۳ میلیارد دلار رکورد زد که نشان‌دهنده عدم تأثیر پذیری صادرات فرآورده از تحریم‌ها است.

با توجه به اهمیت فرآوری محصولات نفتی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا برای تهیه گزارش از اقدامات شرکت پالایش نفت اصفهان برای فرآوری نفت سفید به سراغ شركت پتروپالايش اكسير ايرانيان یکی از شرکت‌های هلدینگ پالایش نفت اصفهان که در کنار این هلدينگ در کیلومتر ۵ جاده اصفهان شاهین‌شهر است رفتم. مدیرعامل این شرکت سركار خانم دكتر لیلا جعفری است با او درباره شرکت پتروپالایش اکسیر ایرانیان در اجرای طرح گوگرد‌زدایی صحبت کردم.

 

افزایش تولید سوخت هواپیما در اكسير ايرانيان

 

امکان تبدیل کامل نفت سفید به سوخت هواپیما در اكسير ايرانيان

لیلا جعفری مدیرعامل شرکت پتروپالایش اکسیر ایرانیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اصفهان اظهار داشت: این شرکت به منظور استفاده بهینه از محصولات تولیدی پالایش نفت اصفهان، ساخت و راه‌اندازی واحد گوگرد‌زدایی را با هدف افزایش کیفی محصولات تولیدی مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی و زیست محیطی برای تبدیل به نفت‌سفید تصفیه شده و استفاده از آن برای تولید محصولات با‌ارزش افزوده بالا و تکمیل زنجیره محصولات پایین‌دستی آغاز کرده‌است.
وی بیان کرد: تجهیزات این واحد خریداری، امکان‌سنجی‌ها انجام و کار اجرای فونداسیون نیز آغاز شده است.
جعفری با بیان اینکه با راه‌اندازی واحد گوگرد‌زدایی روزانه ۳۰ هزار بشکه در روز نفت سفید تصفیه و به  سوخت هواپیما تبدیل می شود، یاد‌آور شد: گوگرد‌زدایی با هدف جلوگیری از خسارات وارده به واحد‌های پایین‌دستی و مصارف سوختی در راستای رعایت استاندارد، بهینه‌سازی می‌شود یعنی گوگرد نفت سفید از ۳ هزارppm به زیر یک PPm کاهش می‌یابد.

افزایش تولید سوخت هواپیما در اكسير ايرانيان

 

مدیرعامل شرکت پتروپالایش اکسیر ایرانیان گفت: عمده کاربرد نفت سفید تصفیه شده علاوه بر سوخت هواپیما در تولید LAB  و LABSA به عنوان ماده اولیه شوینده‌ها است.

وی خاطر‌نشان کرد: نفت سفید به هیدروکربورهایی که در محدوده دمایی میان ۱۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد به‌دست می‌آید و عمدتاً از سه نوع هیدروکربور پارافینی، نفتنی و آروماتیکی تشکیل شده است اطلاق می شود.
جعفری افزود: در واحد گوگرد‌زدایی با استفاده از کاتالیست و در مجاورت هیدروژن و در داخل راکتور تحت فشار و دمای بالا واکنش هیدروژناسیون انجام و ناخالصی‌ها از نفت سفید جدا می‌شود.

 

افزایش تولید سوخت هواپیما در اكسير ايرانيان

 

پس از پایان مصاحبه به دعوت خانم جعفری از مراحل پیشرفت واحد گوگرد‌زدایی شرکت پتروپالایش اكسيرايرانيان که در جوار شرکت شرکت پالایش نفت اصفهان در حال ساخت است بازدید کردم.

مهندسان و متخصصان ایرانی با جدیت در حال ساخت این واحد بزرگ که مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی و زیست محیطی است بودند.
مدیرعامل شرکت پتروپالایش اکسیر ایرانیان در این بازدید میدانی با اشاره به تابلو روزشمار ساخت این طرح که در ورودی کارگاه نصب شده و تاریخ شروع طرح  پنجم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ بر روی آن نوشته شده‌است گفت: تابلو روزشمار روزها را براساس قرارداد که مدت آن ۱۸ ماه است نشان می‌دهد اما با صحبت‌هایی که داشته‌ایم تلاش می‌کنیم این طرح را در مدت ۱۰ ماه اجرا کنیم.

 

به نقل از خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *